Mikroseminarium filozoficzne: Prawda

jesień-zima 2018/2019

Podobno istnieją trzy prawdy w świecie. Przynajmniej tak mówi pewien dowcip.

Prawda?

Jest prawda czasu i prawda ekranu, prawda? No i prawda prasowa. Wprawdzie prawdy w „Prawdzie” prawdopodobnie prawie wcale nie było, to jednak prawdziwie wpłynęła na to, co się w XX wieku naprawdę działo i za prawdę uchodziło. Zresztą podobno kłamstwo powtórzone wielokrotnie, staje się nieuchronnie prawdą. Prawda jest więc orężem politycznym. Wiadomo: wy macie swoją prawdę, a my swoją. Prawda nas wyzwoli! Ale innych prawda zaboli, jak proponuje pewna rozgłośnia radiowa. Naprawdę.

 

A jak to jest z prawdą w filozofii? Czy w filozofii naprawdę o prawdę chodzi, czy li tylko o teorie? Bardzo ciekawe teorie!

Filozofia to jest proces zastanawiania się nad tym, co tak naprawdę jest, albo też co jest naprawdę, czyli co jest prawdziwe. Ale jeśli wiemy, że coś jest nieprawdziwe, to czy istnieje to naprawdę?

 

Zapraszam więc do wspólnej wędrówki przez filozofię! Zajrzymy do kalejdoskopu filozoficznego i zapytamy się siebie (serio) i innych (retorycznie), co istnieje na prawdę, czy możemy coś naprawdę poznać, czy możemy powiedzieć prawdę, nawet jeśli kłamiemy, jak należy naprawdę postępować, czy zawsze należy mówić prawdę i oczywiście odpowiemy na odwieczne pytanie: jaka jest procentowa zawartość prawdy w prawdzie w świecie polityki.

 

Terminy spotkań:

6 października 2018

3 listopada 2018

1 grudnia 2018

 

5 stycznia 2019

2 lutego 2019

2 marca 2019

 

Liczba uczestników:

od 3 do 6 osób

Zajęcia adresowane są do osób pełnoletnich. Uczestnictwo osób niepełnoletnich jest możliwe za pisemną zgodą opiekunów prawnych.

Zapisy:

biuro@philosophicalpractice.pl

+48 607622473

 

Koszt:

90 zł za spotkanie
lub 450 zł przy płatności za cały kurs z góry.